Jakie biuro rachunkowe wybrać – podpowiadamy

uśmiechnięta księgowa

Na rynku usług księgowych funkcjonuje wiele firm, jednak nie każda będzie w stanie skutecznie poradzić sobie z rozliczeniami swoich klientów. Na co zwracać uwagę podpisując umowę z biurem rachunkowym i na jakie elementy zwrócić uwagę podczas selekcji dostępnych ofert? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Po pierwsze – wiedza i doświadczenie

Każdy przedsiębiorca decydując się na świadczenie usług musi zdawać sobie sprawę, że wobec swoich kontrahentów, jak również wobec urzędów odpowiada całym swoim majątkiem. Wyjątkiem są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie regulacje odpowiedzialności są nieco inne. Wchodząc do jakiejś branży i świadcząc usługi, czy też rozliczając się z urzędami należy dokładać wszelkiej staranności, aby realizowane zadania były poprawne, a rozliczenia zgodne z obowiązującymi przepisami. Ważne jest zatem, aby przedsiębiorca zatrudnił takie biuro, które nie tylko posiada odpowiednią wiedzę, ale także doświadczenie.

Na etapie selekcji ofertowej należy zapytać o wyżej wymienione kwestie, certyfikaty, kursy i szkolenia oraz czasem również o szczegóły z dnia pracy – czasem może wiele powiedzieć o danym pracowniku. Oprócz tego ważne jest rozszerzanie wiedzy, więc zasadne będą również pytania o to, w jaki sposób dane biuro jest na czasie ze zmianami w przepisach podatkowych. Pewne jest, że ostatnie pytanie będzie trudne w weryfikacji, ponieważ przedsiębiorca, czyli osoba zlecająca księgowość sama musiałaby być w temacie, innymi słowy musiałaby posiadać odpowiednią wiedzę, aby takiego pracownika zweryfikować. W praktyce jednak można zadać takie pytanie i zobaczyć przynajmniej reakcję na zadane pytanie 🙂

księgowa telefonuje

Biura rachunkowe świadczące usługi dla swoich klientów warto zapytać o doświadczenie, jakich klientów rozliczali, czy rozliczają, jednym słowem poprosić ich, aby pokazali swoje portfolio. Warto jednak wiedzieć, że nie każde biuro będzie chciało zdradzać nazwy swoich kluczowych klientów. Tutaj również należy z pewnym dystansem podchodzić do udzielonej odpowiedzi lub zastawiania się tajemnicą firmową. W dobie wysokiej konkurencyjności w branży księgowej czasem takie odpowiedzi mogą być bardzo cenne dla innych walczących o klientów biur.

Po drugie – zakres świadczonych usług

Pytanie istotne szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy chcą mieć wszystko w jednej firmie. W tym celu warto wypytać czy biuro rachunkowe będzie mogło nie tylko udzielić wsparcia w sprawach księgowych, ale również pomoże przy rozliczaniu pracowników, w tym prowadzeniu kadr i płac, jak również czy udzieli wsparcia z zakresu rozliczania dotacji pobranych z UE lub innej instytucji, czy to polskiej, czy zagranicznej. Wszelkie dodatkowe usługi warto dokładnie przestudiować, zagłębiając się w ich charakter, jak również kwestie odpowiedzialności biura za ewentualne błędy. Trzeba pamiętać, że dobre biuro rachunkowe to takie, które nie tylko posiada ubezpieczenie OC, ale potrafi się do błędu przyznać, gdy ten już wystąpi. Zatem istotna będzie również komunikacja między biurem a twoją firmą.

Po trzecie – lokalizacja biura

Mając firmę zlokalizowaną w Katowicach można skorzystać z usług biura rachunkowego w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Będzinie lub innym sąsiadującym mieście. Co jednak, gdy chcemy skorzystać z usług biura, które znajduje się setki kilometrów od siedziby firmy którą prowadzisz? Takie sytuacje nie są częste, ale zdarzają się. W tym przypadku musisz zapytać biuro o kwestie reprezentacji przed urzędami, jak to dokładnie wygląda i czy jest to wliczone w cenę świadczonych usług, czy też trzeba dopłacać do tego. Jest to logiczne pytanie, ponieważ mając firmę na śląsku i korzystając z biura z Warszawy przy reprezentacji przed urzędem dochodzi kwestia kosztów dodatkowych np. paliwa, które jak wiadomo jest każdego miesiąca droższe i w chwili podpisywania umowy może nie zostać odpowiednio uwzględnione.

Podsumowanie

Wybór biura rachunkowego nie jest łatwy, ale dobrze jest poświęcić więcej czasu, aby pozyskać jak największą ilość ofert i wybrać spośród nich kilka lub kilkanaście, które następnie zweryfikujemy szczegółowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *