Jak usunąć farbę do włosów z ubrania?

młoda kobieta

Farbowanie włosów w domu to częsta praktyka. Zwykle wiąże się z kosztami bez porównania niższymi niż te, jakie należy ponieść odwiedzając zakład fryzjerski. Co więcej, odpowiednio dopasowana farba pozwala na osiągnięcie porównywalnego efektu. Jednym ryzykiem, z jakim wiąże się samodzielne farbowanie włosów jest to, które dotyczy pozostałości farby widocznej na ubraniach. Problem pojawia się nawet wtedy, gdy jesteśmy przekonani, że zastosowaliśmy wszelkie możliwe zabezpieczenia. Jak zatem radzić sobie z tego rodzaju plamami?

Skuteczność usuwania farby do włosów z ubrań

Farba do włosów jest dość trudna do usunięcia. Skuteczność walki z nią jest więc uzależniona od co najmniej kilku czynników. Na pierwszy plan wysuwa się, oczywiście, rodzaj materiału, na jakim pojawiła się plama. Niektóre tkaniny są przecież na tyle delikatne, że może im zagrozić niemal każdy środek chemiczny. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, jak szybko zareagujemy na problem. Im szybciej podejmiemy środki zaradcze, tym mniejsze będzie ryzyko tego, że farba wniknie w strukturę tkaniny.

Usuwanie farby do włosów z ubrań – sprawdzone metody

Jedna z najskuteczniejszych metod eliminacji farby do włosów z materiału zakłada użycie wody utlenionej. Przewiduje ona najpierw starcie z materiału nadmiaru farby, a następnie obfite zalanie go wodą utlenioną. Nawet, jeśli nie zadziała ona natychmiast, nie minie wiele czasu, a będziemy mogli cieszyć się znakomitymi efektami jej stosowania.

Innym rozwiązaniem, które cieszy się sporą popularnością wśród kobiet, jest wykorzystanie w tym celu ciepłej wody oraz soku z cytryny. W tym wypadku plama najpierw powinna zostać polana ciepłą wodą, a następnie – przetarta cytryną przeciętą na pół. Czynność tę należy wykonywać tak długo, aż nie zacznie blaknąć. W tym momencie można zafundować plamie kolejną dawkę ciepłej wody, a następnie – klasyczne pranie.

Nasze babki także farbowały włosy. Jeśli nie udawało się im uniknąć plam na ubraniach, zwykle próbowały je usunąć korzystając z możliwości stwarzanych przez wodę z amoniakiem. Tu przyda nam się miska, na której rozłożymy ubranie oraz roztwór jednej szklanki amoniaku i około 3,5 litra wody. Mieszankę należy przelać przez plamę, co doskonale przygotuje ją do klasycznego prania.

Jeśli inne metody zawiodą, możemy też przetestować możliwości chlorowego wybielacza. Mieszanka z jednej czwartej szklanki wybielacza i trzech litrów wody nie powinna zagrozić nawet dość delikatnym materiałom. Warto jednak pamiętać, że plama nie powinna być moczona zbyt długo. Pół godziny w mieszance wody i wybielacza z pewnością okaże się wystarczające.

Wszelkie zawarte w poradniku informacje są wyłącznie w celach zobrazowania sposobów radzenia sobie z plamami na ubraniach. Każdorazowo przed przystąpieniem do czyszczenia należy zapoznać się z informacjami zawartymi na etykiecie i stronach internetowych producenta danej odzieży.

1 Comment

  1. Kasia says:

    Często zdarza mi się pobrudzić ubrania farbą więc dzięki za wskazówki. Polecam również zajrzeć na … tam też można znaleźć kilka rad, które pomogą pozbyć się plam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *