Wyprzedaże mebli – jak mądrze kupować?

sprzedawca mebli

Czy czas, w którym kupujemy meble, ma znaczenie? Wiele osób podchodzi do tego zagadnienia z pewną nonszalancją. Czy nie jest tak, że kupujemy je wtedy, gdy pojawia się taka konieczność? Nawet, jeśli właśnie takie podejście do zakupu mebli dominuje, nie oznacza to wcale, że należy uważać je za jedyne, którym warto się zainteresować. Nie powinno być dla nas przecież tajemnicą to, że w pewnych okresach meble można kupić taniej niż w innych. Wyprzedaże meblowe nadal nie są zjawiskiem tak rozpropagowanym jak te, z którymi mamy do czynienia w sklepach z odzieżą lub sprzętem RTV. Warto poświęcić im więc chwilę uwagi.

Kiedy można kupić meble taniej?

Jeśli zależy nam na wiedzy na temat wyprzedaży meblowych, nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do obserwowania naszych ulubionych producentów w mediach społecznościowych. Pamiętajmy także o tym, że branża meblarska postrzegana jako całość także ma swój harmonogram działania dyktowany przez ważne wydarzenia na rynku targowym oraz… przez pory roku. Zwykle mówi się w tym kontekście o harmonogramie półrocznym. Nowe modele pojawiają się w sklepach wiosną i jesienią, nic więc dziwnego, że lato i zima to pory roku opisywane często jako idealny czas na polowanie na meblowe perełki wychodzące z użycia.

Latem zapotrzebowanie na meble jest zwykle większe niż w czasie innych pór roku. To przecież okres, w którym wielu Polaków kontynuuje tradycję remontów wykonywanych podczas urlopów. Jeśli więc szukamy naprawdę atrakcyjnych cen kolejnych egzemplarzy, powinniśmy poczekać na zimę. Już na początku roku możemy zresztą liczyć na pierwsze spektakularne wyprzedaże. Nie wszyscy producenci organizują je w tym samym czasie. Wszyscy chcą jednak zrobić miejsce w swoich magazynach na meble odpowiadające nowym trendom. Nie powinniśmy być więc zaskoczeni, że w sprzedaży nie brakuje wtedy mebli, które są tańsze nawet o połowę. Jeśli, z różnych przyczyn, przegapiliśmy okres wielkich wyprzedaży, wstrzymajmy się z zakupami do kwietnia. Tak zwana wyprzedaż śródsezonowa nie jest zwykle równie spektakularna. Również ona może jednak pomóc nam w zakupach bardziej opłacalnych niż zwykle. Rośnie także liczba punktów sprzedaży, w których pojawiają się wyprzedaże z okazji różnego rodzaju świąt. Zbliżający się Dzień Matki może być więc świetną okazją na tanie zakupy mebli sypialnianych.

na wyprzedaży mebli

Jak mądrze korzystać z wyprzedaży meblowych?

Gdy już wiemy, kiedy możemy spodziewać się wyprzedaży meblowych, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zastanowić się nad tym, jak mądrze korzystać z możliwości, jakie otwierają się przed nami. I choć podstawowe zasady korzystania z wyprzedaży są nam zwykle dobrze znane, zasługują na przypomnienie.

1. Kupuj tylko to, czego potrzebujesz

To chyba najważniejsza z zasad. Możliwość zakupu mebli znacznie tańszych niż zwykle sprawia, że wiele osób nie potrafi powstrzymać się przed nieprzemyślanymi zakupami. Ich konsekwencje są łatwe do przewidzenia – wydajemy duże pieniądze, a potem nie mamy pojęcia, gdzie wstawić kupione meble. Co więcej, nie zawsze odpowiadają one preferowanej przez nas stylistyce.

2. Sprawdzaj jakość mebli przed zakupem

Może się wydawać, że wyprzedaże są organizowane jedynie wtedy, gdy sklepy meblowe chcą pozbyć się mniej popularnych egzemplarzy. Warto jednak pamiętać o tym, że niejednokrotnie wystawiane są także meble z pewnymi wadami. Jeśli sprzedawca poinformuje nas o ich istnieniu, mamy możliwość świadomego podjęcia decyzji dotyczącej ich akceptacji bądź jej braku. Niestety, niejednokrotnie okazuje się, że wady te są skrzętnie przed nami ukrywane. W takim wypadku możemy zarówno zwrócić mebel, jak i reklamować zakup. Zwykle wiąże się to jednak z utratą cennego czasu i zamrożeniem środków finansowych.

3. Pamiętaj, że nie każda obniżka cen jest tak samo atrakcyjna

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych wyprzedaży, często jesteśmy manipulowani przez sprzedawców. To, co jest reklamowane jako wyprzedaż, nie jest wcale zawsze aż tak dużą okazją. Nie kupujmy więc mebli tylko dlatego, że ich sprzedawca informuje nas o nadzwyczaj niskiej cenie kolejnych modeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *